Türkiye Selçuklu Devletinde Ordu Teşkilatı Konu Anlatımı (KPSS Tarih)


9. Sınıf Tarih dersi TÜRKİYE TARİHİ (11–13.YÜZYIL) ünitesi TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİnde Kültür ve Medeniyet  konusunun alt başlığı olan Türkiye Selçuklu Devletinde Ordu Teşkilatı konusunun özetini aşağıdan okuyabilirsiniz. KPSS Tarih hazırlığı yapan arkadaşlarımızın konuyu mutlaka dikkatlice okuması gerekir.

 

Türkiye Selçuklu Devletinde Kültür ve Medeniyet

Ordu Teşkilatı

Anadolu Selçukluları ve beyliklerde Askeri Teşkilat Bü­yük Selçuklular’daki askeri teşkilata benzemektedir. Türkiye Selçuklu Ordusu şu bölümlerden oluşurdur

Hassa Birlikleri

 

Kapıkulu askerleri olarak da isimlendirilir. Gulamhane denilen kışlalarda yetişen tutsak ve köle çocuklarından oluşup doğrudan hükümdara bağlı olarak görev yapariardı.

İkta Askerleri

Tımarlı Sipahiler olarak da isimlendirilirdi. Tamamen Türklerden oluşur ve ikta topraklarda yetişen asker-lerdi. Ordunun asıl gücünü oluşturmaktaydı.

Türkmen Kuvvetleri

Uç bölgelerinde sürekli olarak savaşa hazır bulunan kuvvetlerdi.

Bağlı Beylik ve Devlet Askerleri

Gerektiğinde beyliklerden ve Türkiye Selçukluları’na bağlı bulunan devletlerden alınan askerdi.

Ücretli Askerler

ihtiyaç duyulduğunda komşu devletlerden ücret kar­şılığı olarak kiralanan askerlerdi.

Türkiye Selçukluları’nda donanmaya önem verilmiş, Sinop, Alanya, Antalya ve Samsun gibi şehirlerde tersaneler kurulmuştur. Ordu komutanlarına Emîrü’l Ümera denirken, donanma komutanına Reisü’l – Bahr veya Melikü’s – Sevahil denirdi.


About admin

Check Also

İlk Türk Devletleri Ders Anlatım Videosu

Lise 1 Tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi ile ilgili konu anlatım videosunu aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir