Melikşah Dönemi Önemli Olayları


Melikşah Dönemi Önemli Olayları

Alparslanın öldürülmesi ile yerine oğlu Melikşah geçmiştir. Melikşah, amcası, Kavurt’un ölümü ile devlet yönetimi ile tek başına kaldı. Taht mücadelesi nedeni ile kısa süre yaşanan otorite boşluğundan yararlanan Gazneliler ve Karahanlılar üzerine giderek her ikisinide anlaşmaya razı etti. Doğuyu güvene alan Melikşah, Atsız beyi görevlendirerek batıda Küdüs ve Şamı ele geçirdi. Melikşah, düzenlediği seferlerle Kafkasya ve Anadolu’unun Karadeniz kıyılarını ele geçirdi.

Melihşah fetihlerini gerçekleştirirken Anadolu’ya yerleşen Türk boyları da bir yandan hem Anadolu’yu Türkleştiriyor hem de  Batıda Fetihler yapıyorlardı. Bizans’ın iç karışıklıklarından yararlanan Artuk Bey ve Kutalmış Oğulları, İzmit’e kadar ilerlediler. Bizans’ın Anadolu’da ki zayıf durumundan faydalanan Süleyman Şah, Büyük Selçuklulara bağlı Anadolu Selçuklu Devletinin kurulduğunu ilan etti ‘’1077’’. Anadolu’nun fethinde Melikşahın görevlendirdiği komutanlar Diyarbakır, Silvan, Halep ve Urfa Şehirlerini ele geçirdiler. Melikşah döneminde Selçukluların Hakimiyetindeki alanların genişliği oldukça büyümüştür.


About admin

Check Also

Büyük Selçuklu Devleti Kültür ve Medeniyeti Konu Anlatımı (KPSS Tarih)

9. Sınıf Tarih dersi TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ (10–13.YÜZYIL) ünitesi İLK TÜRK-İSLAM DEVLETLERnde Kültür ve Medeniyet  konusunun bir parçası olan Büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir