Büyük Selçuklu Devletinde Fetret Devri


Büyük Selçuklu Devletinde Fetret Devri

İslamiyet öncesi Türk devletlerinde görülen bütün özellikler  Selçuklu  Devlet’inde de görülmüştür. Yönetimin esası, yetkisini tanrıdan alan bir hükümdarlık ailesi ve babadan çocuklarına kalan bir iktidar şeklinde devam ediyordu. Bu durum baştaki hakanın ölümü ile taht kavgalarına yol açmaktaydı.önceki türk devletlerinde olduğu gibi Selçuklu Devletinde de benzer problemler yaşanmıştır. Bu problemler Selçukluların yıkılmasında da önemli bir faktördür.

Bu durumun belirgin örneği  Melikşah’ın Hanım’ı Terken hanımın yapmaya çalıştığı şeylerde görülmektedir. Aslında Karahanlı prensesi olan Terken Hatun henüz 4 yaşındaki oğlunu veliaht atanmasını istedi. Bu durum, Terken Hatun’un Sultan Melikşah ve Nizamül Mülk ile arasının bozulmasına yol açtı. Ancak her ikisininde ölümü Terken için fırsata dönüştü Terken Hatun, bu fırsatı değerlendirerek hazinedeki altınları oğlunu desteklemeleri için orduya dağıttı. Oğlu Mahmut adına hutbe okutarak sultan ilan edilmesini sağladı.

Terken Hatun’un bu yaptıkları ülkede Fetret  Dönemi adı verilen karışık dönemin başlamasına ve taht kavgalarına yol açtı. Fetret Devri 1092-1118 yılları arasındaki dönemi kapsar. Bu dönemde ülke yönetimini isteyen Mahmut, Berkyaruk, Memet Tapar ve Sencer arasında uzun süren bir iktidar mücadelesi yapılıştır. Tahtta kavgaları Selçukluların güç kaybetesine ve zamanla parçalanmasına yol açtı. Melikşah’ın oğlu Sultan Sencer’in iktidara gelmesi ile Fetret Dönemi son bulmuştur.


About admin

Check Also

Büyük Selçuklu Devleti Kültür ve Medeniyeti Konu Anlatımı (KPSS Tarih)

9. Sınıf Tarih dersi TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ (10–13.YÜZYIL) ünitesi İLK TÜRK-İSLAM DEVLETLERnde Kültür ve Medeniyet  konusunun bir parçası olan Büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir