Hz. Osman Dönemi Konu Anlatımı


Hz. Osman Dönemi (634-633)

Lise Tarih-1 dersi İslam Tarihi ve Uygarlığı (13. yüzyıla Kadar) ünitesi İslamiyet’in Doğuşu ve Yayılışı konusunun alt başlığı alan Dört Halife Dönemi, Hz. Ömer Dönemi konusunun özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.

– Türk-Arap savaşları başladı. Kafkaslarda, Hazarlarla Belencer Savaşı yapıldı. Hazarlara karşı İtil Bulgarları ile ittifak yapıldı. (Bunun neticesinde Volga Bulgarları İslamiyeti kabul etti.)

– İslam Orduları Anadolu’da Kayseri’ye kadar ilerledi.

– İlk İslam donanması Şam valisi Muaviye tarafından kuruldu. Bizans donanması ile Finike açıklarında yapılan ilk deniz savaşını İslam donanması kazandı. Kıbrıs alındı. Girit, Rodos, Malta kuşatıldı.

– Hz.Osman’ın kendi akrabalarını önemli görevlere getirmesi, ülkede huzursuzluğa yol açtı. İslam Tarihinin ilk iç karışıklıkları çıktı.

– Hz.Osman Kur’an’ı çoğaltmıştır. İslamiyete yaptığı en büyük hizmettir.

– İlk kez bir Halife isyan sonucu öldürülmüştür. (Mısır, Kufe ve Basralılardan oluşan isyancı bir gurup, Medine’ye gelerek Valilerin değiştirilmesine destek olunmasını, Hz.Ali, Talha ve Zübeyr’den istemişler, ancak destek bulamamışlardır. Bunun üzerine Hz. Osman’ın evini kuşatarak, Halifelikten çekilmesini istemişler, Hz. Osman reddedince öldürülmüştür. Müslümanlar arasında görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır.)

– Müslümanlar arasında görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır.


About admin

Check Also

I. Dünya Savaşı’nın Genel Nedenleri Kısa Özet

1.  I. DÜNYA SAVAŞI (1914-1918) I. Dünya Savaşı’nın Genel Nedenleri 1. Sömürge  paylaşım  mücadelesinin  hız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir