Sibirler (Sabirler-Sabarlar) Konu Anlatımı


Sabirler (Sibirler-Sabarlar)

Lise 1 tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi Diğer Türk Devletleri ve Toplulukları konusunun alt başlığı olan Sabirler (Sibirler-Sabarlar)’ın ders notu aşağıda paylaşılmıştır. KPSS Tarih hazırlığı yapan arkadaşarımızda mutlaka dikkatli bir şekilde konuyu okumalıdır.

Sabirler (Sibirler-Sabarlar): Başı boş gezen, yoldan çıkan anlamına gelir.

Savaşçı özellikleri ile tanınan Türk topluluğu. Anadolu’ya 2. Türk akınını yaptılar. 515-516 yıllarında Kafkaslardan Anadolu’ya girerek Konya, Kayseri, Ankara çeesinde faaliyet gösterdiler. Askeri teknikleri karşısında şaşkına dönen Bizans hiçbir şey yapamadı. En ünlü hükümdarları Balak Han’dı. Onun ölümüyle tahta geçen Boarık Hatun 100.000 kişilik bir orduya komuta ediyordu.

Issık Gölü civarında Asya Hun Devleti’ne bağlı olarak yaşadılar. V. yüzyılda Avarların baskısı sonucunda Ural-Altay Dağları bölgesine yerleştiler. VI. yüzyıl başlarında Doğu Avrupa’ya gelen Sabirler, Sasanilerle birleşerek Bizanslılarla savaştılar. Avarlar, Bizanslılar ve Sasanilerle yaptıkları savaşlar sonucu zayıfladılar. İstemi Han zamanında Kök Türk Devleti’ne bağlanan Sabirler, daha sonra Hazarların egemenliğine girdiler.

Bugünkü Sibirya adını Sabirlerden almıştır.


About admin

Check Also

İlk Türk Devletleri Ders Anlatım Videosu

Lise 1 Tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi ile ilgili konu anlatım videosunu aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir