Hz. Muhammed’in Peygamberlik Öncesi Hayatı Konu Anlatımı


Hz. Muhammed’in Peygamberlik Öncesi Hayatı

Lise 9. SINIF Tarih dersi İslam Tarihi ve Uygarlığı (13. yüzyıla Kadar) ünitesi İslamiyet’in Doğuşu ve Yayılışı konusunun alt başlığı alan Hz. Muhammed’in Peygamberlik Öncesi Hayatı konusunun özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Hz. Muhammed, 20 Nisan 571 yılında Mekke’de doğdu. Babası Abdullah,o doğmadan iki ay kadar önce vefat etmişti. Annesi Amine’dir. Önce dedesi Abdülmuttalip, o ölünce amcası Ebu Talip’le yaşadı. Hz. Muhammed, gençliğinde dürüstlüğünden dolayı Muhammedül-Emin (Güvenilir Muhammed) olarak adlandırıldı. Çobanlık, ardından amcası Ebu Talip’le ticaret yaptı.Yoksullara yardım eden HILFUL-FUDUL adlı yardım kuruluşunda görev aldı. Kâbe’nin tamiri sırasında Araplar arasında sorun olan Hacerü’l Esved(Kara taş) taşının yerleştirilmesi konusunda Kâbe Hakemliği yaptı. 25 yaşında iken 40 yaşında olan Hz. Hatice evlendi.
KABE HAKEMLİĞİ:

Hz. Muhammed 35 yaşına girmişti. Bu sırada Kabe’nin tamiri devam ediyordu. Son durumu görmek için Hz. Muhammed evinden çıkıp Kabe’ye doğru yürümeye başladı. Kabe’ye yaklaştığı sırada;

– İşte Muhammed, doğru ve dürüst bir adam!diye bir ses duydu. Hz. Muhammed şaşırdı. Önce ne olduğunu anlayamadı.Kendisine;

-Biliyorsun, uzun süredir Kabe’yi tamir ediyoruz. Dedelerimizin Hacerülesved adını verdikleri taşı yerinden çıkardık. Şimdi de onu yerine koymak istiyoruz. Ancak her kabile diğerlerinden üstünüm, diyerek taşı oraya kendisi koymak istiyor. Aramızda büyük bir kavga çıkmak üzereyken Kureyş’in en yaşlısı Huzeyfe bin Mugire, Kabe’nin kapısından ilk kim girerse taşı yerine koymak için hakemlik yapsın, dedi. Bu teklifi herkes kabul etti. Biraz bekledik, seni kapıda görünce çok sevindik. Mekke’de buna en layık kişi sensin. Çünkü kardeşimize bile güvenemediğimiz bir ortamda mallarımızı ancak sana emanet edebiliyoruz, denildi.

Hacerülesved’in önemini bilen Muhammed, taşı bir yaygının üzerine koydu her kabilenin ileri gelenini yaygının ucundan tutmaya çağırdı. Herkes tutup kaldırınca, o da taşı alıp yerine yerleştirdi.

Hz. Muhammed’in bu çözümünden bütün kabileler memnun oldu ve herkes onun zekâsını takdir etti.


About admin

Check Also

I. Dünya Savaşı’nın Genel Nedenleri Kısa Özet

1.  I. DÜNYA SAVAŞI (1914-1918) I. Dünya Savaşı’nın Genel Nedenleri 1. Sömürge  paylaşım  mücadelesinin  hız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir