Mustafa Kemal, 3. Orduda Konu Anlatımı


4.  CEPHELERDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal, 3. Orduda

Mustafa Kemal’in daha sonraki görev yeri 1907 yılında atandığı Selanik’teki 3. Ordudur. Bu ordunun Selanik’teki 3. Kurmay Şubesinde görevlendirilen Mustafa Kemal, Meşrutiyet karşıtlarının başlattığı 31 Mart İsyanı’nı bastırmak için oluşturulan Hareket Ordusuna katıldı (13 Nisan 1909). Hareket Ordusu denilen bu askerî birliğin komutanlığına Mahmut Şevket Paşa, üç kurmay başkanlığından birine de Mustafa Kemal getirildi. Hareket Ordusu komutanlığının kurmay başkanlığını genç yaşına ve rütbesinin düşük olmasına rağmen üstlenmesi onun askerî açıdan son derece başarılı olduğunun bir göstergesidir. Bu askerî oluşuma “Hareket Ordusu” adını veren de Mustafa Kemal’dir.

Mustafa Kemal 1910 yılında Fransa’da yapılan Picardie (Pikardi) manevralarına katıldı. Bu manevralarda Fransa’nın ünlü askerî uzmanlarıyla tatbikatın yapılması ile ilgili genel stratejileri tartıştı. Fransız askerî uzmanlar ilk önce Mustafa Kemal’in tatbikat sırasında söylediklerinin aksine bir uygulama yaptılar. Daha sonra yanıldıklarını anlayarak Mustafa Kemal’e şunları söylediler: “Görüşleriniz hep doğru çıkıyor ama başınızda şu (fes) olduğu için dikkate alınmadınız.” Bu yaklaşım biçimi kuşkusuz Mustafa Kemal’de inkılapçılık düşüncesinin kökleşmesine neden olmuştur. Pikardi Manevralarında Mustafa Kemal’in askerî strateji alanındaki gücü büyük takdir toplamıştır.


About admin

Check Also

Mondros Ateşkes Anlaşması’nın Uygulanması Karşısında Mustafa Kemal’in Tutumu

Mondros Ateşkes Anlaşması’nın Uygulanması Karşısında Mustafa Kemal’in Tutumu Mondros Ateşkes Anlaşması’nın imzalandığı gün Mustafa Kemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir