Anasayfa / KPSS Tarih / Türgişler (Türgeşler) Konu Anlatımı

Türgişler (Türgeşler) Konu Anlatımı


()

Lise 1 tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi konusunun alt başlığı olan Türgeşler’in aşağıda paylaşılmıştır. hazırlığı yapan arkadaşarımızda mutlaka dikkatli bir şekilde konuyu okumalıdır.

Talas ve Çu ırmakları ile Issık Gölü kenarında yaşamışlardır. Egemenlikleri altında yaşadıkları Batı Köktürk Devleti’nin yıkılmasından sonra bağımsızlıklarına kavuşmuşlardı. Bilinen ilk hükümdarları Baga Tarkan’dır. II. Kök Türk Devleti’nin kurulmasıyla, Kök Türklere bağlanan Türgeşler, Kök Türklere karşı direnerek tekrar bağımsız hâle geldiler (717).

Türgeşler, Sulu Kağan zamanında Maveraünnehir bölgesine giren Emevilerle mücadele ederek Müslümanların ilerlemesine engel oldular. Sulu Kağan ın ölümünden sonra Çinlilerin kışkırtmalarıyla Türgeş beyleri birbirine düştüler. Bunun sonucunda Sarı ve Kara Türgeşler olmak üzere ikiye ayrıldılar. Sarı Türgeşler, Altay Dağları’nın kuzeyinde, Kara Türgeşler de Talas Vadisinde yaşadılar. Sarı ve Kara Türgeşlerin aralarındaki mücadeleden yararlanan , Türgeşlerin siyasi varlıklarına son verdiler (766).

Türgeşler, Emeviler Döneminde Maveraünnehir bölgesinde fetihlerde bulunan İslam ordusuna karşı mücadele vererek OrtaAsya’nınArapların eline geçmesini engellediler.


Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*