Anasayfa / KPSS Tarih / Peçenekler Konu Anlatımı

Peçenekler Konu Anlatımı


Lise 1 tarih dersi İlk Türk Devletleri ünitesi konusunun alt başlığı olan Peçenekler’in aşağıda paylaşılmıştır. hazırlığı yapan arkadaşarımızda mutlaka dikkatli bir şekilde konuyu okumalıdır.

Peçenekler; hiçbir zaman devlet kuramayan Türk boyu.

Balkaş Gölü çevresinde I. Kök Türk Devleti ne bağlı olarak yaşayan Peçenekler Talas Savaşı ndan (751) sonra güçlenen Karlukların baskısıyla batıya yönelerek Volga boylarına yerleştiler. Bu bölgeden Hazarların ve Oğuzların baskıları sonucunda, Karadeniz’in kuzeyine gelen Peçenekler, burada yaşayan Macarları göçe zorladılar. X. yüzyıl sonlarına doğru bu bölgeye yerleştiler. Burada Ruslarla, yüz yıldan fazla mücadele ederek onların güneye inmesini engellediler.

Peçenekler, XI. yüzyılın ortalarında Oğuzların saldırıları karşısında, Balkanlar a geldiler. Peçeneklerin bir kısmı Bizans ordusunda görev aldılar. Bizanslılar Peçenekleri, Selçuklulara karşı Anadolu’ya göndermek istediler.Ancak Üsküdar yakasına geçen 15 bin kadar Peçenek atlısı, bu görevi kabul etmeyerek tekrar Balkanlar’a döndü. Malazgirt Savaşı’nda Bizans ordusundaki Peçenek kuvvetleri, Selçukluların tarafına geçerek Türklerin savaşı kazanmalarında önemli rol oynadılar. Daha sonra güçlenen Peçenekler, Bizans’la şiddetli bir mücadeleye giriştiler. İstanbul’u kuşatmayı planlayan İzmir Beyi ile Peçenekler ve Selçuklular ittifak yaparak Bizans’ı üçlü baskı altına aldılar. Bu baskıdan kurtulmak isteyen Bizanslılar, Kıpçaklarla anlaşarak Kıpçakların Peçeneklere saldırmalarını sağladılar. Kıpçaklar, Peçenekleri yenerek siyasi varlıklarına son verdiler (1091).


Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*