Home > İnkılap Tarihi Özetleri > Mustafa Kemal ve Kafkas Cephesi Ders Notu

Mustafa Kemal ve Kafkas Cephesi Ders NotuGoogle

I. Dünya Savaşı’nda ’in Görev Aldığı Cepheler

Mustafa Kemal ve

Çanakkale Cephesi’ndeki görevinin ardından Kafkas Cephesi’ne atanan ve tümgeneralliğe terfi eden Mustafa Kemal, öncelikle başında bulunduğu askerî birlikleri disiplin altına aldı. Ardından silah, araç-gereç ve cephane eksikliklerinin giderilmesini sağladı. Daha sonra 1916 yılında elde ettiği zaferle Ruslardan Muş ve Bitlis’i geri almayı başardı.

Mustafa Kemal, büyük işler yapma ve eserler ortaya koyma yeteneğine sahip, yaratıcı düşüncesi ile birleştirici bir liderdir. Dehası sayesinde, olağanüstü durumlarda kimsenin yapamayacağı işleri başarmıştır. Kafkas Cephesi’nde dağınık ordu birliklerini yeniden düzenleyip araç ve gereçlerini sağlayarak elde ettiği başarı Mustafa Kemal’in yaratıcı düşüncesinin bir örneğidir. Mustafa Kemal, Millî Mücadele Döneminde de dağınık Kuvayımilliye birliklerinin yerine düzenli orduya geçişi sağlamayı bilmiş ve askerin savaş gücünü artırmak için Tekâlifimilliye Emirlerini yayımlayarak, ordunun araç ve gereç ihtiyacının karşılanması için yoğun bir çaba göstermiştir. Böylece Mustafa Kemal, yaratıcı düşüncesini bir kez daha ortaya koymuştur.

, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Trackbacks:0

Listed below are links to weblogs that reference
Mustafa Kemal ve Kafkas Cephesi Ders Notu from Ders İzle
TOP