Anasayfa / Tarih / İnkılap Tarihi / İnkılap Tarihi Özetleri / Mondros Ateşkes Anlaşması’nın Uygulanması Karşısında Halkın Tutumu

Mondros Ateşkes Anlaşması’nın Uygulanması Karşısında Halkın Tutumu


Toplumun bir bölümü padişahın istekleri doğrultusunda hareket ederken, bir kısım aydın, gazeteci ve devletin ileri gelenleri özellikle himaye fikrini benimsemişlerdi. Ancak Anadolu halkının büyük bir bölümü bağımsızlığı elde etmek için direnişe geçmeyi tercih etti. Mondros Ateşkes Anlaşması’nın ardından Türk halkı başlayan işgallere karşı öncelikle Müdafaayıhukuk ve Reddiilhak cemiyetlerini kurarak örgütlendi. Bu teşkilatların çatısı altında bir araya gelen Anadolu halkı işgallere karşı mitingler düzenledi. Bunların en önemlilerinden biri 23 Mayıs 1919 tarihindeki İstanbul (Sultanahmet) Mitingidir.

Halk, mitinglerin yanı sıra çektiği protesto telgraflarıyla da yurduna sahip çıktığını anlatmaya çalıştı. Gerek devletin gerekse İtilaf Devletlerinin halkın bu tepkisine kayıtsız kalmaları üzerine işgalcilere karşı silahlı direniş başladı. Bu direniş hareketine Kuvayımilliye adı verilir.


Hakkında admin

2 yorum

  1. bu neki anlayamadınız deme çok güzel yazı ama çok yazmışlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*